W tym poście chciałbym omówić turbosprężarki, a dokładnie ich minusy i plusy, lecz zanim je omówię zapoznamy się z tym oto sprzętem.
Turbosprężarka - maszyna wirnikowa składająca się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Służy do doładowania silnika spalinowego, albo kotła parowego. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Do cylindra wprowadzona jest większa ilość powietrza dzięki czemu wzrasta moc silnika, większy jest też stopień sprężania dzięki czemu rośnie sprawność. Turbodoładowanie zostało opatentowane w roku 1905 przez Szwajcara, dr. Alfreda Büchi, od 1938 było stosowane w samochodach ciężarowych, zaś od 1973 w osobowych.
Już co nie co wiadomo, więc omówię jej zalety:
- Moc, wiadomo, montujemy ją by nasza fura miała większe osiągi
- Moment, nasz samochodzik wydaje się agresywniejszy gdy go prowadzimy
- Dźwięk, mrrrr
- Satysfakcja
- Mniejsza emisja spalin, turbo zmniejsza emisje spalin do atmosfery
- Koszty, jeśli chcesz się bawić to musisz płacić, a koszt turbosprężarki to ok.1000-2000zł (bez montażu)
- Wzrasta spalanie, lecz nie znacznie
- Chłodzenie po szalonej jeździe, a dokładnie chodzi o to że jak troszkę poszalejemy naszą furą to po zakończeniu zabawy musimy studzić turbosprężarkę, czyli odczekać kilkanaście sekund w garażu z odpalonym silnikiem.
- Nigdy nie należy korzystać z pełnej mocy silnika (wkręcanie na wysokie obroty) bezpośrednio po jego uruchomieniu. Turbosprężarka daje bowiem taki przyrost mocy, że zimne – słabo nasmarowane – elementy takie, jak np. łożyska oporowe wału korbowego mogą nie wytrzymać przeciążenia.
- Częsta wymiana oleju i filtrów powietrza.
- "Turbodziura", polega on na tym, że w momencie, gdy moc silnika musi zostać bardzo szybko zwiększona (na przykład wtedy, gdy gwałtownie dociskamy pedał gazu) zwiększa się ilość paliwa wtryskiwanego do silnika.
- Zwiększenie temperatury silnika.
Akurat ja się na samych szczegółach jeśli chodzi o mechanikę auta nie znam, ale staram się również sporo czytać. Jestem bardzo zadowolony z tego co przeczytałem na stronie https://paluki24.pl/1023/wiadomosci/holowanie-zgodne-z-prawem.html i już wiem jak holować pojazd zgodnie z prawem.
OdpowiedzUsuńOgólnie ja nie wiem czy takie elementy mam u siebie w samochodzie, gdyż ja jestem tylko kierowcą. Liczy się dla mnie bezpieczna jazda i na tym się skupiam. resztą jak czytałam niedawno na stronie https://kioskpolis.pl/uproszczona-likwidacja-szkody/ to ja także wiem czym jest uproszczona likwidacja szkody w razie kolizji czy wypadku.
OdpowiedzUsuńAkurat to już zależy od budowy samego auta. ja jestem przekonana, że bardzo ważną sprawą jest na pewno posiadanie dobrego ubezpieczenia. Polecam także przeczytanie wpisu https://kioskpolis.pl/klauzula-ubezpieczeniowa/ gdzie fajnie opisano klauzulę ubezpieczeniową.
OdpowiedzUsuńTak do końca na samej mechanice ja się nie znam, ale wiem, że jak coś mi się w aucie zepsuje to jest na pewno fajne rozwiązanie. W takich sytuacjach ja kontaktuję się z pomocą drogową http://cukierski-auto-hol.pl/ i umawiam się na odholowanie do mechanika.
OdpowiedzUsuńMyślę, że właśnie dla większości z nas na pewno również liczy się to aby nasze auto zawsze dowiozło nas do celu. Kiedy natomiast wystąpi nagła awaria to zdecydowanie pomoc drogowa https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/ w tej sytuacji będzie najlepszym rozwiązaniem.
OdpowiedzUsuńPodczas mojej ostatniej podróży do Olsztyna, mój samochód niespodziewanie uległ awarii. Pilnie potrzebowałem niezawodnej pomocy drogowej, która mogłaby szybko zareagować na moje wezwanie. Zdecydowałem się skorzystać z usług https://pomocdrogowa.olsztyn.pl/, i okazało się to świetną decyzją. Ich szybka reakcja i profesjonalizm w obsłudze sprawiły, że moje auto zostało szybko naprawione, co pozwoliło mi bez problemu kontynuować podróż.
OdpowiedzUsuńWypadek lub awaria pojazdu na drodze to sytuacje, w których wsparcie pomocy drogowej jest często niezbędne. Na stronie https://pomocdrogowa.slupsk.pl/ można znaleźć szczegóły dotyczące usług, takich jak naprawy na miejscu czy holowanie. Przed wezwaniem pomocy warto zapytać o dostępność usług w danym momencie oraz ich koszt. Kluczowe jest również upewnienie się, że firma działa w regionie, w którym doszło do zdarzenia. Dzięki szybkiemu wsparciu można uniknąć dalszych problemów i wrócić do podróży.
OdpowiedzUsuń