Witam

W tym blogu będe dodawał przeróżne rzeczy dotyczące tuningu, naprawy auta, czy też domowego majsterkowania w silniku, ale też instrukcje jak brać zakręty bokiem ;]
Życzę miłego czytania

środa, 24 października 2012

Samochód, co to jest?

Słowo samochód utrwaliło się w języku polskim jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej, kiedy to zostało wybrane, w drodze konkursu, na słowo określające automobil. Termin samochód pochodzi od słów sam i chód, a więc określa pojazd samodzielnie się poruszający, czyli z własnym napędem. Spośród innych, branych pod uwagę słów, można wspomnieć określenie samojedź.

 Nad pojazdami napędzanymi parą myślano już w XVII wieku. W 1678 roku Ferdinand Verbiest miał zademonstrować taki pojazd cesarzowi chińskiemu, jednak nie ma na to żadnych dowodów. Dlatego za pierwszego konstruktora – wynalazcę pojazdu mechanicznego – uznaje się Francuza o nazwisku Nicolas-Joseph Cugnot, który zaprezentował swoje pionierskie dzieło napędzane silnikiem parowym w roku 1769.

Pojazd parowy Cugnota
 W 1870 roku Austriak Siegfried Marcus skonstruował, nienadający się do powszechnego użytku, prototyp pojazdu mechanicznego z benzynowym silnikiem o zapłonie iskrowym. Z kolei inny konstruktor, Niemiec Karl Benz, zbudował swój trzykołowy automobil w roku 1885 (w 1886 uzyskał patent). W tych samych latach prace w dziedzinie silników spalinowych oraz pojazdów napędzanych takimi silnikami prowadzili wspólnie Wilhelm Maybach i Gottlieb Daimler.
 Nie wiadomo jednak dokładnie, kto, jako pierwszy, skonstruował zastosowany do napędu samochodów silnik o spalaniu wewnętrznym.





Sercem każdego samochodu jest silnik, najczęściej wykorzystywanym w samochodach typem silnika jest silnik spalinowy tłokowy, są także silniki elektryczne, a nawet hybrydowe, które są połączeniem silniku spalinowego z elektrycznym.



Następną sprawą jest źródło energii, czyli coś co sprawia że silnik żyje.
 W przypadku zastosowania silnika spalinowego źródłem energii może być:
  •  paliwo ciekłe, np. benzyna lub olej napędowy;
  •  paliwo gazowe w stanie ciekłym, np. LPG lub LNG;
  •  paliwo gazowe sprężone, np. CNG.
 W przypadku zastosowania silnika elektrycznego źródłem energii może być:
 akumulator elektryczny lub ogniwo paliwowe.

7 komentarzy:

  1. Jakoś nigdy nie zadawałam sobie tego pytania, gdyż odpowiedź jest bardzo oczywista. Ja również jestem zdania, że warto czytać takie artykuły jak https://kioskpolis.pl/nieswiadome-kupno-kradzionego-samochodu-co-grozi-wlascicielowi/ gdzie bez problemu dowiemy się co robić jak nieświadom kupiliśmy samochód z kradzieży. Myślę, że taka wiedza przyda się każdemu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie samochód to jest takie narzędzie, którego często używam i bez niego nie wyobrażam sobie przemieszczania się. Dlatego również jestem zdania, że zawsze kontakt do pomocy drogowej jak https://cukierski-auto-hol.pl/ jest jak najbardziej wskazany.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja akurat całkiem sporo jeżdżę samochodem i jestem wręcz przekonana, że na trasie wszystko może się wydarzyć. Całkiem niedawno miałam okazję wzywać pomoc drogową http://pomocdrogowa.lowicz.pl/ która jak się okazało pojawiła się błyskawicznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie przede wszystkim auto to jest ciekawy środek transportu i jestem zdania, że właśnie dlatego warto jest mieć je zawsze sprawne. Jak coś to wiem, że właśnie pomoc drogowa https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/ może nam w takich momentach pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy jesteś w drodze i nagle coś idzie nie tak z twoim samochodem, potrzebujesz szybkiej i skutecznej pomocy. Dlatego warto mieć pod ręką numer do sprawdzonej firmy oferującej usługi pomocy drogowej. Jedną z nich jest http://gex-hol.pl/. Z ich pomocą, awaria samochodu nie musi oznaczać długich godzin oczekiwania na pomoc. Szybkość, profesjonalizm i skuteczność to cechy, które wyróżniają ich na tle innych firm w branży.

    OdpowiedzUsuń
  6. Gdy zaskoczy Cię niespodziewana awaria pojazdu na drodze, kluczowe jest, aby mieć do dyspozycji zaufaną firmę pomocy drogowej. Usługi oferowane przez firmę dostępną pod adresem https://pomocdrogowa.olsztyn.pl/ są znane z szybkiej reakcji i profesjonalizmu. Dzięki ich doświadczeniu i wyposażeniu, pomoc drogowa w Olsztynie jest na najwyższym poziomie. Firma oferuje holowanie, naprawy na miejscu oraz inne niezbędne usługi, które pomogą Ci szybko wrócić na drogę bez dodatkowego stresu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Poszukiwanie efektywnych i ekologicznych sposobów na złomowanie pojazdu jest ważne dla osób dbających o środowisko. Na stronie https://zlomujemy24h.pl/ można znaleźć informacje o tym, jak firma przyczynia się do recyklingu i minimalizacji wpływu na środowisko poprzez odpowiednie przetwarzanie złomowanych materiałów.

    OdpowiedzUsuń